Regeneration

Technika

Olejomalba na plátně

Rozměr

80×60 cm

Rok

2021

Cena

12.222,- Kč (doprava zdarma)

O díle

Inspirace k tomuto obrazu mi přišla během sobotního dne. Byl to den, kdy jsem se i přes dlouhý spánek nemohl několik prvních hodin úplně probudit a neměl jsem sílu nebo chuť něco dělat. Jen jsem tak seděl nebo ležel se zamlženou myslí a nepříjemným pocitem v těle. Došlo mi, že bych už měl zpomalit, být dnes v klidu a sám se sebou. Vím, že jsem na sebe často příliš tvrdý a cítím se být pod tlakem, pod tíhou toho všeho, co si myslím, že potřebuji nebo musím udělat. Pak nestíhám dělat všechno, co si zamanu, a ještě mi vadí, že nejsem dost dobrý na to, abych to zvládl podle svých původních představ.

Takže dnešní den jsem si řekl, že budu v klidu a budu na sebe hodný. Vím, že se často stresuji zbytečně a jediný výsledek, kterého tím dosáhnu, je to, že se pak necítím dobře. Během tohoto dne mi přišla inspirace k tomuto obrazu. Přišlo mi jméno Regenerate nebo Regeneration. A taky to, že bych ho chtěl malovat tak, že se nechám vést. Chtěl jsem tvořit v takovém meditativním stavu jako párkrát dříve. Také mi přišlo, že by měl být zelený, což je v tomto případě pro mě symbol léčení. Dále během dne jsem si vzpomněl na píseň Re-generace od Paulieho Garanda a napadlo mě, že by tam, nevím proč, měla být i oranžová.

Během toho dne jsem se k malbě nedostal, nebyl ten správný okamžik. Ten správný okamžik přišel tehdy, kdy jsem to opravdu nečekal. O půl druhé ráno, zrovna když jsem chtěl jít spát. A já si říkal: “To jako vážně? Zrovna teď?”

Tak jsem se do toho pustil. Než jsem začal malovat, dal jsem si záměr, že chci, aby to dílo regenerovalo mě během jeho tvorby, a aby po jeho dokončení regenerovalo ostatní a svého budoucího majitele po další desetiletí. Aby vyléčilo jejich fyzické a psychické rány. Maloval jsem pak ve stavu meditace, jeden tah za druhým a nevěnoval jsem pozornost tomu, zdali se mi to takto líbí nebo ne. Dělal jsem přesně to, co mi přišlo. 

Při tvorbě tímto stylem se často trochu bojím, protože nikdy nevím, co z toho vznikne. Ale i přes ten strach dál věřím a nechávám se vést. 

Je to velice zajímavý obraz, který bych myslí nikdy nenamaloval. Nevím, co si o něm mám myslet. Tento obraz ale nevyšel z mého ega, a proto ho nemám právo soudit. Čím více na něj koukám, tím více se mi začíná líbit a stále v něm nacházím něco nového. Je přesně takový, jaký má být a věřím, že dosáhne svého záměru. Mě jeho tvoření naplnilo energií a ani se mi pak nechtělo spát. Bude léčit i Vás.

A mimochodem, tím, že jsem byl celý den v klidu a dělal všechno s lehkostí, se z nepříjemného rána stal velice příjemný den.